2008. december 7., vasárnap

Mégis milyen tanácsokat lehet adni...

Mégis milyen jó tanácsokat lehet adni arra vonatkozóan, hogy mit érdemes tenni, egy esetleges vagyonosodási vizsgálat elkerüléséhez, vagy sikeres lezárásához?
Forrás és bővebben: Mobilkönyvelők

Változik a vagyonosodási vizsgálatok módszere

A vagyonosodási vizsgálatok módszereit pontosítják, a szempontok nem változtak, a jövő évi irányelvek még kidolgozás alatt. Az APEH-nél cáfolták a hírt, miszerint felszámolták volna a vagyonosodási vizsgálatokat végző főosztályt, munkerő-átcsoportosítás "mindig volt és elképzelhető a jövőben is".
Forrás és bővebben: Adózóna

AZ APEH A CSALÁDTAGOKTÓL IS SZERZŐDÉSEKET KÖVETEL

A vagyonosodási vizsgálatok során az adóhatóság gyakorlata a házassági vagyonközösség megítélésénél szélsőséges. Előfordul, hogy az adóhivatal házastársak közös bankszámlájának vizsgálatakor csak az egyik felet vizsgálja. És az is, hogy a vagyonközösségben élő családtagoktól egymás közötti írásbeli szerződéseket követel meg a kölcsönadott pénzek igazolására.
Forrás és bővebben: CAMEL TAX

2008. június 4., szerda

Kiknél végezhet az APEH vagyonosodási vizsgálatot?

A köznyelvben vagyonosodási vizsgálatnak nevezett ellenőrzést a jogszabályban külön nem nevesítik. Vagyonvizsgálatot viszont csak belföldi illetőségű magánszemélynél lehet lefolytatni.
Forrás és bővebben: Vass József tanácsadó

Ön is bármikor alanya lehet...

Az adóhivatal alaposan felkészül a vagyonosodási vizsgálat előtt, átnézi az Ön bankszámláinak forgalmát, a cégnyilvántartást, az ingatlan nyilvántartást, a gépjármű nyilvántartást, a vagyontárgyai után kutatva, valamint kitöltet Önnel egy részletes kérdőívet.
Forrás és bővebben: Anonimus

A folyamat tovább folytatódik

Az ígérethez híven nagy erőkkel meg is kezdődtek tavaly az eltitkolt jövedelmek megállapítására irányuló eljárások, és ezen folyamat 2008-ban is folytatódott, a kitűzött cél 12 000 – 15 000 újabb vizsgálat elvégzése.
Forrás és bővebben: Dr. Pongrácz Krisztina ügyvédi irodája

Néhány tanács, amit ha betart, nincs mitől félnie

Autóját egy külföldi offshore cégtől, és leadózott jövedelméből lízingeli,
Ne vásároljon saját nevére drága ingóságot, ingatlant, fogyasztási cikket,

Nyaralni olyan helyre megy, amit leadózott jövedelméből megengedhet magának,

Annyi fizetést ad magának, amiből a látható életvitelét fedezni tudja,

Lakását, házát a leadózott jövedelméből bérli (offshore cégtől)

Csak legális forrásból származó pénzek érkeznek magyarországi banknál vezetett folyószámlájára,

Csak olyan ingatlan, vagy ingóság van a nevén, aminek eredetét legális forrásból szerezte.

A lényeg egyszerű, csak meg kell tanulnia, hogy a vagyonát nem a saját nevén, hanem a offshore cége nevén halmozza fel.
Forrás és bővebben: Offshore-online

A vagyonosodási vizsgálatra is ellenszer?

Az adószakértők szerint a vagyongyarapodási vizsgálatok is kizárólag átmeneti sikert jelenthetnek az adóhatóság számára. E vizsgálatok ugyanis arra ösztönzik az adózókat, hogy odafigyeljenek adóügyeikre, amelynek következtében az adózók vagyongyarapodásukat offshore társaságok használatával könnyen, gyorsan és olcsón alá fogják tudni támasztani.

Az adóhatósági ellenőrzések kapcsán szólni kell arról is, hogy sok esetben egy-egy offshore cég alapítására nem kizárólag adóoptimalizálási céllal, hanem az adóellenőrzési kockázat csökkentése érdekében kerül sor. A kiszámíthatatlan adóhatósági jogalkalmazás, valamint a sokszor alkalmazhatatlan adójogszabályok ugyanis szintén oda vezetnek, hogy az adókockázatot a legegyszerűbb egyes tevékenységek külföldre történő kiszervezésével csökkenteni, még akkor is, ha magyar tevékenység esetén az adózó egyébként be akarná tartani (amennyire lehet) a magyar jogszabályokat. Az adóhatóságok jellemzően nem tudják, hogy mely társaságok külföldi beszállítók és mely társaságok az úgynevezett offshore cégek.
Forrás és bővebben: Menedzsment Fórum

A vagyonosodási vizsgálat buktatói

Hogyan kerülhet az adóhatóság látókörébe, hogy néz ki egy vagyonosodási vizsgálat, milyen lehetőségekkel rendelkezik a megállapítás elkerülése érdekében, és milyen szankciói vannak az eltitkolt jövedelemnek?
Forrás és bővebben: Dr. Vilmányi

Kérdések között szerepel a külföldi nyaralás is

Kérdések között szerepel a külföldi nyaralás is. Abban az esetben, ha kártyával fizettünk a nyaralás alatt, akkor nem lehet letagadni, mert a számlakivonatról egyértelműen kiderül. A magánszemélyek útjai egyébként más módon "elvileg" nem jutnak Adóhatóság látókörébe.

Fontosnak tartom megemlíteni, hogy az adóellenőrzés 5 évet vizsgál, tehát az elévülésig, DE! Adózó az elévülési határidőn túl is hivatkozhat bizonyítékra és azt az APEH köteles megvizsgálni.
Forrás és bővebben: HOXA

Van készpénzem, mégsem vehetek érte autót?

Nagyon sok ember gondolja úgy, hogy az otthon tartott pénzéből nyugodtan vásárolhat, pl. autót is. Ez természetesen a pénz feletti rendelkezés miatt nem jelenthet problémát, azonban az APEH ellenőrei megkérdezhetik, hogy az adott vásárlásra fordított összeg adózott forrásból származik-e. Akkor sem vagyunk jobb helyzetben, ha az autó megvétele előtt a bankszámlánkra fizetjük be a szükséges összeget, majd banki utalással egyenlítjük ki tartozásunkat. Miért rossz ez a megoldás?
Forrás és bővebben: Vagyonellenőr

Lezárt vagyonosodási vizsgálatok - újabb ellenőrzések

Amennyiben már lezárta az APEH „vagyonosodási vizsgálatát”, érdemes elővenni a határozatot és megnézni, hogy mire terjedt ki az ellenőrzés. Az adóhivatal ugyanis az szja után az eho ellenőrzésébe kezdett. Mit tehet az adózó és mennyit kell fizetnie?
Azoknál az ügyfeleknél akiknél adóhiány jogerősen megállapításra került, és de is fizették a kirótt tételt (nem fellebbeztek vagy nem mentek el bíróságra, egyéb jogérvényesítést nem eszközöltek) vagy minden fórumot eredménytelenül jártak meg, és az adóellenőrzés nem érintette az eho-t biztosan számíthatnak arra, hogy az adóhivatal ezen adónemet is leellenőrzi, talán már ki is adta az ellenőrzésről szóló értesítést.
Forrás és bővebben: Adózóna

Mire jó az Offshore cég?

Az Offshore - mint cég - gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy bizonyos országban bejegyzett cég, ott helyileg nem végezhet tevékenységet (nem állíthat ki számlát helyi lakosnak/cégnek) ennek fejében viszont nincs könyvelési és egyéb jelentési kötelezettsége és nem kell semmiféle adót fizetnie, leszámítva egy éves "franchise" díjat, ami egy "normális" cég fenntartási költségéhez képest nulla.

Pl. egy Delaware államban (USA) bejegyzett LLC ("Kft.") esetén ez évi 200 USD.
http://revenue.delaware.gov/services/Business_Tax/Franchise_Tax.shtml
http://corp.delaware.gov/frtax.shtml
Ehhez jön még a "Registered Agent" díja, aki ezt helyileg elvégezheti helyettünk, ez ügynökfüggő, de kb. max. mégegyszer ugyanennyi.

Minthogy egy offshore cég jogi személyiség, adózás szempontjából kedvezőbb, mint egy magyarországon bejegyzett vállalkozás, a magánszemély adózásáról már nem is beszélve.
Egy tipikus LLC amerikában a tulajdonos személye után adózik (pass-through), tehát annak - amerikából nézve - külföldi tagjai - tehát pl. magyarok - (amerikában) nem adókötelesek, és nem kell adóbevallást beadniuk, amennyiben a jövedelem nem az USA-ból származik - ami ugye Offshore LLC esetén szigorúan nem is származhat az USA-ból. Ez nem csak adózás, hanem bürokrácia szempontjából is "jó", hiszen semmiféle papírral nem kell bíbelődni.(http://www.offshore.co.hu/view/main/28.html)

Az alap definiciókat átvéve, az a kérdés marad, hogy "mire jó?". Értelemszerűen arra, hogy az adónkat minimalizáljuk.
Forrás és bővebben: Offshore blog

2008. június 3., kedd

Miért fizet több adót, mint a törvényes minimum?

Gondos adótervezéssel az Ön cégének gazdasági tevékenysége során megtermelt profit után, magánjövedelme után vagy akár az Ön bármely más befektetése után fizetendő adókat illetve illetékeket Ön nagy mértékben csökkentheti, egyes esetekben teljes egészében megtakaríthatja illetve ezek kifizetését elhalaszthatja.

Forrás és bővebben: www.calderan.hu

Mi történik egy vizsgálat során?

"Az APEH megvizsgálja, hogy a vizsgált személy tulajdonában milyen vagyontárgyak kerültek a múltban, milyen nagyobb kiadás köthető össze a nevével a múltból, és ezen tételek mögé tud-e legális, adózott jövedelmet igazolni.

Ha tud, nincs semmi gond.

Ha nem tud, mert éveken keresztül olyan jövedelmei voltak, melyet nem tud igazolni, akkor már gond van. Ilyenkor szokott beindulni az agy, mint problémamegoldó gépezet, és kitalálni, hogy hogyan lehet így utólag valahogy "fehéríteni" a dolgon. Illetve ilyenkor kerülnek képbe a jószándékú (ám nem hozzáértő) barátok "tuti tippjei".

Ezek a módszerek aztán vagy eredményre vezetnek, vagy nem és csak tovább tetézik a bajt.

Tételezzük fel, hogy esetünkben sikerül valahogy megúszni a nagyobb bírságot vagy szankciót."

Forrás: calderan.hu